| General Information | Prime Power | Standby Power |
|---|---|---|
| Rated Power (kVA) | 227 | 250 |
| Power Rating (kW) | 182 | 200 |
| Frequency (Hz) | 50 | |
| Engine Model | 6CTAA8.3-G9 | |
| Engine Speed (RPM) | 1500 | |
| Phase | 3 | |
| PF | 0.8 | |
| Control System | Digital | |
| Rated Voltage (V) | 400/230 (According to customer requirements) | |
| Fuel Tank Capacity Operating Time | ≥ 8h @ 75% load | |
| Model | BC250 (Open Type) | BC250S (Silent Type) |
|---|---|---|
| Length (L) mm | 2570 | 3500 |
| Width (W) mm | 950 | 1220 |
| Height (H) mm | 1850 | 1950 |
| Tank Capacity (L) | 419 | 419 |
| Engine Model & Manufacturer | 6CTAA8.3-G9 (Cummins) |
| Emission Certification | ---- |
| Number of Cylinders | 6 |
| Cylinder Arrangement | In-line |
| Cycle | Four Stroke |
| Aspiration | Turbocharged & Air-Air Intercooler |
| Bore x Stroke | 114 x 135 mm |
| Displacement | 8.3 L |
| Compression Ratio | 16.7:1 |
| Prime Power / Speed | 200 kW / 1500 rpm |
| Standby Power / Speed | 220 kW / 1500 rpm |
| Fuel System | BYC P7100 Pump / Electronic Governor |
| Cooling System | Force Water Cooling Cycle |
| Frequency Droop | ≤ 5% |
| Total Lubrication System Capacity | 23.8 L |
| Coolant Capacity (Engine Only) | 12.3 L |
| Fuel Consumption (100% Load) | 204 g/kWh @1500 rpm |
| Starter Motor | DC 24V |
| Charge Alternator | DC 24V |
| Alternator Brand | BOBIG |
| Alternator Manufacturer | FUJIAN BOBIG ELECTRIC MACHINERY CO.,LTD |
| Alternator Model | BW-274K |
| Alternator Rated Power | 182kW / 227kVA |
| Rated Voltage (V) | 230V / 400V |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Connecting Type | 3 Phase and 4 W |
| Number of Bearing | 1 |
| Protection Grade | IP23 |
| Altitude | ≤1000m |
| Exciter Type | Brushless, Self-exciting, AVR automatic voltage regulating, 100% Copper |
| Insulation Class | H Class |
| Telephone Influence Factor (TIF) | ≤50 |
| THF | ≤2% |
| Voltage Regulation, Steady State | ≤±1% |
| Transient State Voltage | ≤-15%~+20% |
| Engine | Alternator | Fuel System | Generating Set |
|---|---|---|---|
| Water Jacket Preheater | PMG excitation | 12/24 hour base tank | Deepsea, ComAp, Smartgen controllers |
| Oil Preheater | Space heater | Bunded fuel tank | Trailer |
| Oil manual pump | Winding temperature measuring | External fuel tank | Tools with the machine |
| Automatic fuel feeding | |||
| Switch between external tank and base tank (three-way valve) |